Rosja wznawia import wina z Mołdawii. „Dalej będzie więcej...”

Po niemal czterech latach zakazu wina mołdawskie znowu pojawią się na rosyjskim rynku.

Federacja Rosyjska zaczęła odwołanie ograniczeń na import wina z Mołdawii. Po raz perwszy od września 2013 roku na rynek Rosji została wpuszczona produkcja mołdawskich winiarzy – na razie to 20 gatunków wina kombinatu SA „CRICOVA”. Owa decyzja została podjęta po sprawdzeniu zakładu przez specjalistów Federalnej Służby kontroli w sferze obrony praw konsumentów Rosji.

Wcześniej Federalna Służba kontroli oznajmiła o możliwości wznowienia dostaw do Rosji win większości zakładów Mołdawii. Mowiło się o tym, że pięciu mołdawskich producentów wina podadzą wzorce dla otrzymania pozwoleń na eksport swojej produkcji do Rosji.

Decyzja o zgodzie na wwóz win mołdawskich do Rosji została podjęta na tle wizyty prezydenta Mołdawii Igora Dodona do Moskwy (9 maja głowa Mołdawii został jedynym prezydentem obcego kraju, który odwiedził Paradę Zwycięstwa na Placu Czerwonym).

„Jak i obiecaliśmy, przywracamy poziom naszych wzajemych stosunków do poziomu strategicznego. I tak się dzieje we wszystkich kierunkach – od humanistycznych do gospodarczych. Dalej będzie więcej,” – powiedzial Igor Dodon.

INFORMACJA. Do 2006 roku wina mołdawskie zajmowały ponad 60% rynku rosyjskiego. Po wprowadzeniu przez Federalną Służbę kontroli w sferze obrony praw konsumentów pierwszego „embarga” na ich wwóz udało się do 2013 roku odzyskać tylko około 5% rynku Rosji. Od 11 września 2013 roku Rosja zawiesiła import win z Mołdawii. Jako oficjalną przyczynę wskazano to, że Federalna Służba kontroli wykryła kilka partii mołdawskiej produkcji alkoholowej, która nie odpowiadała wymaganiom bezpieczeństwa – z powodu przekroczenia normy zawarcia w niej ftalanu dibutylu i ftalanu di-2-etyloheksylu. Pretensje Federalnej Służby kontroli pojawiły się w przededniu parafowania przez Mołdawię w listopadzie 2013 roku umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską.

Źródła: kommersant.ru, rbc.ru