Ciężarówki w Szwecji mogą zwiększyć swoją długość o 9 metrów

Od końca sierpnia w Szwecji obowiązują nowe przepisy. Dozwolona długość ciężarówek będzie teraz o 9 metrów większa i wyniesie 34,5 metra.

Według szwedzkiego stowarzyszenia transportowego Transportföretagen, zwiększenie długości ciężarówek przynosi wiele korzyści. "Na jednej ciężarówce można przewieźć więcej ładunku, co przekłada się na mniejszą emisję spalin w przeliczeniu na przejechany kilometr. Skorzystają na tym przewoźnicy. Ponadto, w tej branży występuje duży niedobór kierowców, więc jest to również korzystne dla rozwiązania problemu niedoboru wykwalifikowanych pracowników." - mówi Markus Dahlsten, dyrektor generalny Transportföretagen.

Według ekspertów, emisje z ciężarówek mogłyby zostać zmniejszone o 4-6%. Ale na razie tak długie ciężarówki będą mogły jeździć tylko po drogach zatwierdzonych przez inspektorat transportu. Lista tras jest właśnie zatwierdzana.

Inne kraje UE również zaczynają zwracać uwagę na tę praktykę. W szczególności kwestia podniesienia standardów jest podnoszona w Polsce. Polscy eksperci wysuwają te same argumenty na rzecz zmian, co eksperci szwedzcy.

Źródło: trans.info