Czas dostawy Transkaspijskim międzynarodowym szlakiem transportowym zostanie skrócony o połowę

Kazachstan, Azerbejdżan i Gruzja utworzą dużą firmę logistyczną. Nowe porozumienie między krajami zmieni podejście do transportu wzdłuż Transkaspijskiego międzynarodowego szlaku transportowego (TITR).

"Głównym zadaniem firmy będzie transport towarów między Chinami, a Europą. Ma ona maksymalnie uprościć wszystkie procesy. Kiedyś dostarczenie przesyłki zajmowało 53 dni, dziś jest to 18-23 dni. Działalność nowej firmy z pewnością skróci czas dostawy do 18 dni w tym roku i do 10-15 dni w kolejnych latach" - powiedział dziennikarzom minister przemysłu i rozwoju infrastruktury Republiki Kazachstanu Marat Karabayev.

"Strony projektu zatwierdziły i z powodzeniem wdrażają wspólny plan rozwoju szlaku na lata 2022-2027. Staramy się również rozszerzyć współpracę z Gruzją w celu opracowania tras przez Morze Kaspijskie i Morze Czarne" - powiedział premier Kazachstanu Alikhan Smailov.

"Obecnie inwestujemy dużo środków w modernizację kolei. Mamy też inne ważne projekty zaplanowane w tym kierunku. Przede wszystkim pracujemy nad budową nowego portu" - powiedział gruziński premier Iraklius Garibaszwili.

Pomyślna realizacja projektu zwiększy zainteresowanie Chin, krajów Azji Środkowej i Europy szlakiem transkaspijskim.

Źródło: trans.info