Hyperloop w Rosji: nowa technologia dostarczania ładunków. W przyszłośći...

W grudniu 2016 roku Ministerstwo Transportu Rosji stworzyło grupę pracowną do rozwoju technologii Hyperloop w kompleksie transportowym Federacji Rosyjskiej.

Technologia ultraszybkich pociągów na poduszkach powietrznych Hyperloop („hiperpętla”), która została wymyślona przez Elona Muska, przewiduje na dzień dzisiejszy maksymalną dla transportu nadziemnego prędkość ruchu.

Technologia Hyperloop przewiduje, że wewnątrz rury o średnicy 6,8 metrów z bardzo rozrzedzonym powietrzem (ciśnienie 1000 razy niżej od atmosferycznego – tak zwanego podciśnieniem) przemieszcza się, nie dotykając ścianek rury, kapsuła kształtu aerodynamicznego, która jest uruchamiana przez silnik elektryczny.

Kapsuła długością około 21 metrów zdolna do przewozu 2 standardowych 20-stopowych kontenery. Załadunek-wyładunek kapsuły, jak się oczekuje, będzie zajmować nie więciej niż 15 minut. Masa kapsuły razem z ładunkiem będzie wynosiła około 30 ton.

Według informacji szefa funduszu Caspian Venture Capital Williama Shora, inwestycje w budownictwo Hyperloop w Rosji są ocenione na $1,5 mld. Co dotyczy terminów realizacji projektu,  Shor liczy na to, że on może zarobić w ciągu czterech lat.

W charakterze projektu pilotowego rozpatruje się budownictwo 65-kilometrowej linii Hyperloop po marszrucie Hunchun (Chiny) – port Zarubino.

Źródło: rzd-partner.ru