Inwestycje zagranicznych firm w Niemczech spadły do najniższego poziomu od dziesięciu lat

Badanie instytutu IW wykazało, że inwestycje zagranicznych firm w Niemczech w zeszłym roku były najniższe od dziesięciu lat, ponieważ u największej gospodarki Europy pojawiły się obawy przed deindustrializacją.

Z badania wynika, że w 2023 roku firmy zagraniczne zainwestowały w Niemczech zaledwie około 22 miliardów euro (24,07 miliardów dolarów). Całkowity odpływ netto – różnica pomiędzy inwestycjami niemieckich firm za granicą i zagranicznymi w Niemczech – wyniósł w ubiegłym roku 94 miliardy euro.

Wysokie koszty pracy i inne koszty zmusiły wiele niemieckich firm do przeniesienia części lub całości swojego biznesu do tańszych miejsc, takich jak rozwijające się kraje europejskie. Około 90 miliardów euro, czyli około dwóch trzecich wszystkich inwestycji zagranicznych niemieckich firm, napłynęło ostatnio do państw członkowskich UE, przede wszystkim do krajów Beneluksu i Francji.

Z kolei firmy zagraniczne prawie nie inwestowały w Niemczech, z wyjątkiem „małych przejęć lub projektów wskazujących na niekorzystną sytuację” z punktu widzenia globalnej konkurencji, twierdzi IW.

Źródło: reuters.com