Kazachstan ma stać się ważnym węzłem transportowym między Europą, a Chinami

15 czerwca br. w Warszawie odbyło się forum handlowo-inwestycyjne „Polska-Kazachstan”, zorganizowane przez ambasady Kazachstanu i Polski. Uczestnicy dyskutowali m.in. o zakłóceniach w globalnym łańcuchu dostaw, bezpieczeństwie żywnościowym.

Eksperci uważają, że Jedwabny Szlak się odradza, jednak w dzisiejszym środowisku handlowym i geopolitycznym wygląda to inaczej. Ze względu na wydarzenia na Ukrainie, tranzyt kolejowy do Europy przez Rosję i Białoruś zaczął zanikać. Nową rolą Kazachstanu jest pełnienie roli węzła łączącego Chiny i Europę.

Transkaspijski międzynarodowy szlak transportowy odgrywa ważną rolę w handlu między Europą, a Chinami. Konsorcjum to obejmuje Kazachstan, Chiny, Polskę i Rumunię. Kazachstan stale pracuje nad zwiększeniem przepustowości tego korytarza logistycznego poprzez rozbudowę portów i rozwój infrastruktury transportowej.

Według danych statystycznych wymiana handlowa między Polską, a Kazachstanem wyniosła ponad 125 miliardów euro w 2022 roku. Ponad 100 dużych polskich firm z powodzeniem działa w Kazachstanie.

Źródło: trans.info

Zostań
klientem
Закрыть окно
Aby rozwiązać Twoje problemy logistyczne, wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą
Ujawnij kontakty

Imię / Nazwisko *
Nazwa firmy
Stanowisko
Kraj
Email *
Telefon kontaktowy *
Komentarz
Wyrażam zgodę na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych. *
CAPTCHA
* - Wymagane pola