Kryzys gospodarczy może przerodzić się w globalną recesję w 2023 r.

Kristalina Georgiewa, dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), oświadczyła, że perspektywy dla światowej gospodarki "znacząco się pogorszyły" od kwietnia i, że nie może ona wykluczyć ewentualnej globalnej recesji w przyszłym roku.

W najbliższych tygodniach MFW po raz trzeci w tym roku obniży swoją prognozę globalnego wzrostu gospodarczego na 2022 r. W kwietniowej prognozie fundusz obniżył swoją poprzednią prognozę prawie o punkt procentowy. Pod koniec lipca fundusz ma opublikować zaktualizowaną prognozę na lata 2022 i 2023, w której globalny wzrost PKB ma wynieść 3,6% (ekonomiści wciąż dopracowują nowe dane). Przypomnijmy, że w 2021 roku gospodarka światowa wzrosła o 6,1%.

"Perspektywy znacznie się pogorszyły od naszej ostatniej aktualizacji w kwietniu" - powiedziała Reutersowi Georgiewa, powołując się na powszechną inflację, wyższe stopy procentowe, spowalniający wzrost gospodarczy w Chinach i ostrzejsze sankcje wobec Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Zapytana, czy może wykluczyć globalną recesję, szefowa MFW odpowiedziała: "Ryzyko wzrosło, więc nie możemy tego wykluczyć." "2022 - to będzie trudny rok, ale być może 2023 będzie jeszcze trudniejszy" - dodała ekspert.

Źródło: Reuters

Zostań
klientem
Закрыть окно
Aby rozwiązać Twoje problemy logistyczne, wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą
Ujawnij kontakty

Imię / Nazwisko *
Nazwa firmy
Stanowisko
Kraj
Email *
Telefon kontaktowy *
Komentarz
Wyrażam zgodę na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych. *
CAPTCHA
* - Wymagane pola