Obrót towarowy w transporcie lotniczym i podaż możliwości nadal rosną

Obrót towarowy światowego lotnictwa cywilnego w listopadzie 2023 roku wzrósł o 8,3% w porównaniu do tego samego okresu w 2022 roku i wyniósł 22,4 mld tonokilometrów, podało Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Czwarty miesiąc z rzędu obserwuje się wzrost zapotrzebowania na przewozy towarowe w porównaniu do roku poprzedniego, a dynamika wzrostu stale rośnie: w sierpniu 2023 roku wzrost wyniósł 1,5%, we wrześniu – 1,9%, w październiku – 3,8%.

Podaż możliwości transportu lotniczego stale rośnie. W listopadzie wzrost wyniósł 13,7% w stosunku do roku ubiegłego (wzrost w stosunku do sierpnia 2019 roku – 4,1%), co w dalszym ciągu wynika ze zwiększenia podaży przedziałów ładunkowych w samolotach pasażerskich.

Obrót towarowy w transporcie lotniczym według stanu na listopad 2023 roku wzrósł we wszystkich największych regionach świata. Najwyższą dynamikę wzrostu obrotów towarowych w listopadzie wykazały linie lotnicze z regionu Azji i Pacyfiku – o 13,8% oraz przewoźnicy z Bliskiego Wschodu – o 13,5%. Firmy europejskie poprawiły obroty towarowe o 6,7%, przewoźnicy z Ameryki Łacińskiej – o 4,2%, przewoźnicy afrykańscy – o 3,9%, a przewoźnicy z Ameryki Północnej – o 1,8%.