Podwyżka opłat drogowych w Niemczech może mocno uderzyć w Czechy

Česmad Bohemia, główne stowarzyszenie transportowe w Republice Czeskiej, rysuje ponure perspektywy dla swoich członków po wynikach dochodzenia, które zostało przeprowadzone przez stowarzyszenie w zeszłym tygodniu. Oprócz nieuniknionego wzrostu opłat drogowych w Niemczech, który znacznie zwiększy koszty, Česmad Bohemia twierdzi, że czescy przewoźnicy będą musieli stawić czoła bezprecedensowo niskiej liczbie zleceń w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Według ankiety przeprowadzonej przez Česmad Bohemia, zaledwie około 20% przewoźników optymistycznie patrzy na najbliższe 6 miesięcy, czyli o 20% mniej, niż latem 2023 roku.

Drugim poważnym wyzwaniem jest negocjowanie wyższych cen z klientami ze względu na ogromny wpływ nieuniknionych podwyżek opłat drogowych w Niemczech. Według Czeskiego Stowarzyszenia Transportu Drogowego 40% klientów nie potwierdziło jeszcze, że zgadza się na podwyżkę opłat.

Komentując sytuację, Vojtěch Hromíř, sekretarz generalny Czeskiego Stowarzyszenia, powiedział, że nikt nie spodziewał się, że opłaty drogowe w Niemczech wzrosną prawie dwukrotnie. Według Hromířa żaden operator drogowy nie będzie w stanie pokryć nawet części podwyżki opłat drogowych w Niemczech, ponieważ marże w tym obszarze wynoszą zaledwie kilka procent. Ponadto przewoźnicy muszą liczyć się z wyższymi kosztami pustych kilometrów tranzytowych.

Wzrost opłat za transport drogowy jest nieunikniony, mówi ekspert.

Źródłoк: trans.info