Polscy przewoźnicy blokują przejścia graniczne na wschodzie, ZMPD wspiera

15.05.2023

W piątek wieczorem zakończył się protest przewoźników w Koroszczynie. Decyzję w tej sprawie podjął wójt gminy Terespol, który rozwiązał zgromadzenie – donosi tvp.info. Protestujący opuścili miejsce w okolicach terminala. Kolejka przesuwa się normalnie – przekazała telewizji podinspektor Beata Miszczuk z KMP w Białej Podlaskiej.

13.05.2023

Polscy kierowcy ciężarówek 9 maja zablokowali ruch pojazdów ciężarowych na terminalu w Koroszczynie. "Kozłowicze”-„Koroszczyn” to ostatnie funkcjonujące przejście graniczne dla samochodów ciężarowych na granicy białorusko-polskiej.

Protestujący domagają się zakazu wjazdu do Polski rosyjskich i białoruskich naczep, oraz podjęcia działań wobec firm transportowych, które Białorusini i Rosjanie założyli w Polsce.

Pozwolenie na przeprowadzenie akcji protestacyjnej zostało udzielone przez władze polskie na okres od 9 maja do 9 czerwca 2023 r.

Wcześniej polscy przewoźnicy zablokowali przejście graniczne w Dorohusku na granicy polsko-ukraińskiej, domagając się rekompensaty za swoje straty poniesione z powodu preferencji dla ukraińskich firm transportowych.

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD) popiera strajkujących przedsiębiorców w Dorohusku i Koroszczynie i apeluje do swoich członków o aktywny udział w tych protestach. Prezes Zrzeszenia Jan Buczek mówi, że protesty są spowodowane rosnącą dysproporcją konkurencyjną między przewoźnikami z UE, a przewoźnikami ze wschodu, w tym z Ukrainy.

Aby wesprzeć protesty przewoźników w Dorohusku i Koroszczynie, ZMPD postanowiło zwołać Forum Transportu Drogowego z udziałem większości polskich organizacji transportu drogowego, aby szczegółowo omówić postulaty protestujących i wypracować jednolite stanowisko.

Źródło: zmpd.pl