Presja cenowa w europejskiej branży transportowej rośnie

Duża presja cenowa ma negatywny wpływ na europejską branżę transportową. Wprowadzenie od 1 grudnia 2023 roku w Niemczech wyższych stawek opłat drogowych już wpływa na koszty produkcji przedsiębiorstw. Prawdziwa eksplozja cen w branży może jednak dopiero nastąpić.

Europejskie Stowarzyszenie Spedytorów Międzynarodowych (ELVIS) AG ostrzega, że obecny spadek całkowitego przebiegu samochodów ciężarowych w połączeniu z obecną nadpodażą pojemności ładunkowych i spodziewanym spadkiem sprzedaży może mieć fatalne konsekwencje. Ponieważ flota samochodów ciężarowych się obecnie zmniejsza, w krótkim terminie wolumeny nie będą już dostępne, jeśli rynek zacznie się ożywiać. Efektem tego procesu może być gwałtowny wzrost cen na rynku spot i niedobór pojemności ładunkowych.

Wskaźnik logistyczny stworzony przez Federalne Stowarzyszenie Logistyki (BVL) i Instytut Ifo również nie napawa optymizmem: w pierwszym kwartale 2024 roku klimat biznesowy w branży logistycznej ponownie się pogorszył. Indeks spadł do 81,8 pkt. Mniej respondentów oceniło sytuację biznesową jako dobrą, większość uczestników rynku spodziewa się trudnej połowy roku.

Dostępne obecnie wskaźniki wyprzedzające nie wskazują na odwrócenie trendu gospodarczego na początku 2024 roku. Sytuacja z zamówieniami pogorszyła się we wszystkich sektorach gospodarki, a większość respondentów uważa, że portfel zamówień jest zbyt mały.

Źródło: trans.info