Przywracane są kontrole graniczne między krajami UE

Kilka tygodni po przedłużeniu dotychczasowych kontroli granicznych na granicy ze Słowacją, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Austrii zapowiedziało wprowadzenie kontroli granicznych z innymi krajami.

Jak poinformowało austriackie MSZ, ze względu na porządek i bezpieczeństwo publiczne granice wewnętrzne ze Słowenią i Węgrami w okresie od 12 listopada 2022 r. do 11 maja 2023 r. będzie można przekraczać tylko drogą lądową przez przejścia graniczne.

Przypomnijmy, że pod koniec września Austria zdecydowała się wznowić kontrole graniczne ze Słowacją początkowo na 10 dni, następnie przedłużyła je do 12 grudnia br.

Kontrole na granicy czesko-słowackiej trwają od 29 września. Jak podało czeskie MSW, od tego dnia do 3 października wykryto ponad 1100 prób nielegalnego przekroczenia granicy, a 422 migrantom odmówiono wjazdu.

Kontrola graniczna została wprowadzona z powodu wzrostu liczby nielegalnych migrantów próbujących przedostać się przez Słowację do Austrii, Czech i dalej do Niemiec. Funkcjonariusze pracujący na granicy wykrywali również przypadki przemytu, a w niektórych sytuacjach konieczne było użycie środków przymusu bezpośredniego w celu zatrzymania osób łamiących prawo.