Stawki frachtu morskiego wzrosły w listopadzie

Według najnowszego raportu Transport Intelligence, główne firmy żeglugowe znacznie podniosą stawki frachtowe na kluczowych szlakach handlowych Wschód-Zachód w listopadzie i grudniu.

W szczególności CMA CGM ogłosiło niedawno nowe stawki dla wszystkich rodzajów ładunków (FAK) z Dalekiego Wschodu do Europy Północnej. Listopadowy raport rynkowy DHL wskazuje, że najnowsze stawki FAK Hapag-Lloyd w Azji i Europie Północnej w wysokości 1800 USD za FEU, opublikowane 1 listopada, będą miały zauważalny wpływ na fracht morski.

Pomimo tego, według Transport Intelligence, stawki spotowe dla Azji i Europy Północnej pozostały niezmienione w listopadzie i wynosiły średnio około 1000 USD za FEU.

W tym samym czasie, w ciągu 43-44 tygodnia kalendarzowego, wartość indeksu spotowego Drewry WCI wzrosła o 12%: koszt wysyłki 40-stopowego kontenera do portów europejskich wzrósł o ponad jedną czwartą. Wartość subindeksu dla orientacyjnej trasy Szanghaj-Rotterdam wyniosła prawie 1,3 tys. dolarów za FEU na początku listopada.

Źródło: trans.info