Stawki za dostawę kontenera Azja-Europa spadły o 20–25% miesięcznie

Wartość średnioważonego wskaźnika stawek spot za transport kontenerowy Drewry WCI w 9 tygodniu wyniosła 3,5 tys. dolarów za kontener 40-stopowy.

Stawki na trasach Azja-Europa spadły w ciągu tygodnia o prawie 300 dolarów za FEU. Subindeks dla tras do portów północnej Europy spadł poniżej 4 tys. dolarów za FEU, do portów Morza Śródziemnego, które w zeszłym tygodniu były powyżej 5 tys. dolarów za FEU, wynosi już poniżej 4,8 tys. dolarów.

Koszt dostawy do portów wybrzeża Pacyfiku w Ameryce Północnej został obniżony o 200 dolarów, do 4,5 tys. za FEU; do wybrzeża Atlantyku – o 150 dolarów, do 5,8 tys. dolarów.

Zwiększenie długości rejsów, które wcześniej odbywały się przez Kanał Sueski, a obecnie (w związku z atakami Huti na statki handlowe na Morzu Czerwonym) wokół Afryki, nie rozwiązało problemu nadpodaży na światowym rynku przewozów kontenerowych. Po podwyżce stawek w okresie grudzień-styczeń stawki zaczęły spadać. W ciągu miesiąca od końca stycznia stawki na trasach z Azji do Europy spadły o 20-25%.