TELS GLOBAL: Ładunki drobnicowe z Europy do Kazachstanu

Alexander Vusevich, Kierownik Działu Ładunków Drobnicowych

Ze względu na obecne globalne procesy, wiele firm produkcyjnych i handlowych aktywnie reorientuje się na rynek Kazachstanu. Niestety, niewiele osób wie o naszych możliwościach dostarczania ładunków drobnicowych w tym kierunku z Europy.

W tym roku zaczęliśmy regularnie wysyłać pojazdy z ładunkami drobnicowymi: na przykład w lipcu pojazd z ładunkiem drobnicowym wyjeżdżał do Kazachstanu co tydzień. Nie mogę jeszcze powiedzieć, że będziemy w stanie utrzymać cotygodniowy harmonogram, ale planujemy wysyłać samochód co tydzień, lub dwa, niezależnie od wszystkich trudności.

Niestety, szybkość odbioru i konsolidacji ładunków spada z wielu powodów: w ślad za komplikacjami logistycznymi spowodowanymi ograniczeniami sankcyjnymi UE wobec Rosji i Białorusi (zakaz tranzytu niektórych rodzajów towarów), kryteria klasyfikacji towarów na liście sankcyjnej stają się coraz bardziej rygorystyczne, zmniejsza się ilość ładunków nieobjętych sankcjami, a czas przetwarzania dokumentów eksportowych wydłuża się.

Ze względu na ograniczenia wynikające z sankcji, nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć ładunek z Europy do Kazachstanu tranzytem przez Rosję i Białoruś. W takich przypadkach korzystamy ze schematów przekierowań przez Turcję, Gruzję, Azerbejdżan i Morze Kaspijskie. Wybór jednego lub drugiego schematu zależy od charakteru ładunku (objętego sankcjami, lub nie) oraz priorytetów klienta.

Obecnie sami kompletujemy pojazdy jadące do zachodniej części Kazachstanu - Uralsk, Aksai, Atyrau, Aktobe, Astana. Tutaj mamy pełną kontrolę nad ceną i czasem - możemy dostosować harmonogram i przyspieszyć wysyłki, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli chodzi o Ałmaty i inne odległe regiony Kazachstanu - jeśli nie ma wielu takich zamówień, współpracujemy z naszymi partnerami i tworzymy wspólne dostawy drobnicowe. Również w tym przypadku kontrola nad ceną i czasem dostawy jest najważniejsza.

Dane kontaktowe:

Telefon: w Polsce +48-22-5112470 (#1232)

E-mail: a.vusevich@telsglobal.com