W całej Europie rośnie liczba upadłości przedsiębiorstw

W Europie nastąpił znaczny wzrost liczby upadłości w branży transportowej. Kryzysy ostatnich lat postawiły przed branżą transportowo-logistyczną coraz bardziej złożone wyzwania i problemy nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie. We Francji liczba upadłości osiągnęła najwyższy poziom od 1990 roku, a w Polsce tylko w tym roku rozpoczęło się ponad 2000 restrukturyzacji przedsiębiorstw, aby zapobiec niewypłacalności i likwidacji.

Według wstępnych informacji Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) z dnia 9 sierpnia 2024 roku, w lipcu 2024 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku liczba składanych regularnie wniosków o ogłoszenie upadłości zarejestrowanych w Niemczech wzrosła o 13,5%. Najwięcej przypadków niewypłacalności miało miejsce w sektorach transportu i magazynowania. Prognozuje się, że tendencja ta utrzyma się do końca 2024 roku.

Według najnowszego raportu Francuskiego Stowarzyszenia Firm Transportowych i Logistycznych (Union TLF), branża transportowa boryka się z utrzymującą się słabą koniunkturą biznesową i rosnącymi kosztami produkcji, co prowadzi do alarmującego wzrostu liczby upadłości przedsiębiorstw. Jak podają portale informacyjne Ellisphere i L'Officiel des Transporteurs, w drugim kwartale 2024 roku upadłość ogłosiły 603 firmy transportu drogowego, czyli o 45% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich dwóch lat wzrost wyniósł 73%.

W pierwszym półroczu 2024 roku w Polsce wszczęto 2261 postępowań restrukturyzacyjnych wobec 2071 w roku poprzednim. Zaledwie osiem lat temu, kiedy weszły w życie przepisy dotyczące postępowań restrukturyzacyjnych, wszczęto zaledwie 212 postępowań restrukturyzacyjnych. Mniejsza liczba zamówień, niższe stawki frachtowe i rosnące koszty operacyjne przyczyniły się do pogorszenia sytuacji finansowej wielu firm. Dla wielu przedsiębiorstw restrukturyzacja może być jedynym rozwiązaniem pozwalającym uniknąć postępowania upadłościowego.

W Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku upadłość ogłosiło więcej firm niż podczas kryzysu finansowego w 2008 roku. Szczególnie mocno ucierpiała branża transportu ciężarowego. W zeszłym roku prawie 500 przewoźników musiało zakończyć działalność, a w tym – ponad 250, co oznacza wzrost o 10% w porównaniu z tym samym okresem 2008 roku.

Źródło: trans.info
Zostań
klientem
Закрыть окно
Aby rozwiązać Twoje problemy logistyczne, wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą
Ujawnij kontakty

Imię / Nazwisko *
Nazwa firmy
Stanowisko
Kraj
Email *
Telefon kontaktowy *
Komentarz
Wyrażam zgodę na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych. *
CAPTCHA
* - Wymagane pola