Światowy rynek linii lotniczych szybko się odradza

Globalny rynek lotniczych przewozów pasażerskich (mierzony w pasażerokilometrach, RPK) wzrósł w czerwcu 2022 r. o 76,2 % w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym - poinformowało w komunikacie prasowym Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).

Międzynarodowy lotniczy ruch pasażerski w tym okresie wzrósł o 229,5% i osiągnął 65% poziomu z 2019 r. Wpływ na takie wyniki miało zniesienie ograniczeń w podróżowaniu w większości krajów regionu Azji i Pacyfiku (ATR).

Dla przypomnienia, wielkość ruchu pasażerskiego ma bezpośrednie przełożenie na podaż możliwości przewozowych na rynku cargo, ponieważ część lotniczego ruchu towarowego trafia do luków bagażowych samolotów pasażerskich.

W komunikacie prasowym IATA podano, że międzynarodowy ruch pasażerski realizowany przez linie lotnicze regionu ATR wzrósł o 492% w porównaniu z czerwcem 2021 r. Ruch lotniczy w Europie w tym okresie wzrósł o 234,4%, ruch lotniczy na Bliskim Wschodzie wzrósł o 246,5%, w Ameryce Północnej o 168,9%, linie lotnicze z Ameryki Łacińskiej odnotowały wzrost ruchu pasażerskiego o 136,6%, a linie lotnicze z Afryki o 103,6%.