Wzrasta pesymizm w sektorze przemysłowym w Niemczech, Polsce i strefie euro

Indeks aktywności gospodarczej PMI dla niemieckiego przemysłu spadł w październiku do 45,1 pkt z 47,8 pkt we wrześniu. To wciąż nieco powyżej bariery wskazującej na stagnację gospodarczą (44 pkt), jednak niemieckiej gospodarce bliżej właśnie do tej wartości, niż do neutralnego poziomu 50 pkt. Odnotowano załamanie w segmencie nowych zamówień, co z kolei uderzyło w polskich podwykonawców.

W październiku nastąpił znaczny spadek wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu - spadł on do 42 pkt. Zamówienia eksportowe spadają ósmy miesiąc z rzędu. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że głównymi partnerami handlowymi Polski są Niemcy i inne kraje UE, gdzie również widać wyraźne osłabienie aktywności produkcyjnej.

Indeks PMI dla strefy euro spadł w październiku do 46,4 pkt. z 48,4 pkt. we wrześniu. Czwarty miesiąc z rzędu znalazł się on poniżej progu 50 punktów. Poziom nowych zamówień gwałtownie spadł w październiku, z perspektywy 25 lat gorzej było tylko w czasie kryzysu finansowego w latach 2008-2009. Strefa euro zmaga się z wysoką inflacją i rosnącymi cenami energii.

Źródło: trans.info

Zostań
klientem
Закрыть окно
Aby rozwiązać Twoje problemy logistyczne, wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą
Ujawnij kontakty

Imię / Nazwisko *
Nazwa firmy
Stanowisko
Kraj
Email *
Telefon kontaktowy *
Komentarz
Wyrażam zgodę na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych. *
CAPTCHA
* - Wymagane pola