Wzrost stawek za transport kontenerowy jest obecnie rekompensowany dużymi rabatami

Jak informuje The Loadstar, operatorzy liniowi rekompensują niedawne podwyżki stawek na trasach z Azji do Europy Północnej dużymi rabatami na trasy z Chin w październiku.

W październiku linie oferują właścicielom ładunków stawkę za wysyłkę 40-stopowego kontenera z Chin do Antwerpii, Rotterdamu i Hamburga poniżej 1000 USD. Duże zniżki oferowane są również na przewozy do portów w Wielkiej Brytanii.

Przypomnijmy, że wcześniej prawie wszyscy kluczowi operatorzy liniowi ogłosili wzrost kosztów dostawy kontenera z Azji do portów Europy Północnej do 1900 USD od sierpnia.

Analitycy ostrzegali, że ubiegłomiesięczna podwyżka stawek kontenerowych z Azji do Europy będzie miała bardzo krótkotrwały efekt. W sierpniowym wydaniu raportu MSI Horizon zauważono, że przy tak "kolosalnym" napływie nowego tonażu, który jest już w toku, przewoźnicy będą w stanie utrzymać stawki na niskim poziomie jedynie drastycznie zmniejszając podaż zdolności przewozowych poprzez anulowane rejsy, zintensyfikowany recykling starego tonażu i tymczasowe wycofanie statków z eksploatacji.