Za przejazd w Turcji teraz trzeba płacić, inaczej straż celna nie wypuści z kraju

Od 17 lutego w Turcji została wprowadzona obiązkowa opłata za przejazd płatnymi drogami i mostami dla pojazdów z rejestracją zagraniczną.

Według ministra transportu, żeglugi i komunikacji Ahmeta Arslana, bezpłatne przemieszczanie się samochodów z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi tureckimi drogami „wyrządzało odczuwalną szkodę gospodarce Turcji”. Teraz ta sytuacja została naprawiona.

Ministerstwo informuje, że uczestnicy ruchu drogowego z  zagranicznymi numerami rejestracyjnymi będą płacić za przejazd płatnymi drogami i mostami niezależnie od obywatelstwa. Pojazdy, których kierowcy nie zapłacą za przejazd płatnymi drogami i mostami, nie będą mogły opuścić kraju bez zapłacenia odpowiedniej kary pieniężnej.

Organy celne Turcji otrzymały prawo nie wypuszczać z kraju pojazdów, za których przejazd po płatnych autostradach i mostach nie została uiszczona opłata. Przedtem organy kontrolujące Turcji nie miały możliwości stosować środki administracyjne wobec przewoźników zagranicznych w takich przypadkach.

Lista austostrad i mostów, za przejazd którymi pobiera się opłatę oraz taryfy opłaty można znaleźć na stronie internetowej Głównej dyrekcji autostrad Turcji http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteEng/Root/Tolls.aspx

Źródło: BAME (baifby.com)