Zaktualizowane prognozy są coraz bardziej pesymistyczne

Prognozy dotyczące światowego wzrostu gospodarczego w 2022 r. nadal się pogarszają. Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF, Waszyngton) przewiduje obecnie, że światowy PKB wzrośnie w tym roku zaledwie o 2,3%. Przypomnijmy, że w 2021 r. wzrost wyniósł 5,8%. Wzrost PKB w krajach rozwiniętych wyniesie 2,1%, w krajach rozwijających się - 2,5% (bez Chin - 1,5%).

Prognoza na bieżący rok dla strefy euro została skorygowana najbardziej - z 3% do 1%.

Prognoza dla Rosji jest również bardziej pesymistyczna niż większość innych szacunków: spadek o 15%. PKB Ukrainy zmniejszy się o 35%, co będzie miało wpływ również na inne kraje regionu, które staną w obliczu spowolnienia wzrostu gospodarczego.

IIF przewiduje, że PKB Chińskiej Republiki Ludowej spadnie o 2,4% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i wzrostem o 3,5% (w porównaniu do 5,1% w poprzedniej prognozie) w 2022 roku.

Agencja ratingowa Moody's również zaktualizowała wczoraj swoje prognozy makroekonomiczne - przewiduje, że gospodarki rozwinięte wzrosną w tym roku o 2,6%, a gospodarki rozwijające się o 3,8%. Poprzednia prognoza przewidywała wzrost odpowiednio o 3,2% i 4,2%. Jak na razie agencja nie spodziewa się recesji w żadnym z krajów grupy G-20, ale zauważa, że agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej może zwiększyć ryzyko takiego scenariusza.