Białoruś, chociaż z opóźnieniem, ale jednak podpisała Kodeks Celny EaWG

11 kwietnia 2017 roku, trzy i pół miesiące  po tym, jak nowy Kodeks Celny został podpisany przez wszystkich innych członków Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, Republika Białoruś także postawiła swój podpis pod tym dokumentem.

Liderzy państw EaWG (Rosji, Kirgistanu, Armenii i Kazachstanu) na posiedzeniu Naczelnej Euroazjatyckiej Rady Gospodarczej 26 grudnia 2016 roku w Sankt-Petersburgu popisali Kodeks Celny. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka nie był obecny na tym posiedzeniu.

Na konferencji prasowej 3 lutego Aleksander Łukaszenka powiedział, że nie podpisał Kodeksu Celnego, ponieważ wiele umów w tej dziedzinie nie działa. Przed tym głowa państwa powierzył urzędnikom białoruskim zbadać, czy nie ucierpią interesy Białorusi z podpisaniem tego dokumentu. Według niego, obroty Białorusi w ramach EaWG w 2015 roku spadły o prawie 40%, a w zeszłym roku – na kolejne 18%. (Owe oświadczenie prezydent białoruski zrobił na szczycie sporu o naftę i gaz z Moskwą i pogorszenia stosunków z Rosyjską Federalną Służbą Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego.)

Później prezydent A. Łukaszenka uchwalił projekt umowy o Kodeks Celny EaWG jako podstawę dla dalszych negocjacji i upełnomocnił Państwowy komitet celny kraju do prowadzenia rozmów na jego temat.

12 kwietnia służba prasowa Euroazjatyckiej komisji gospodarczej potwierdziła fakt podpisania przez stronę białoruską Kodeksu Celnego EaWG, ale odmówiła udzielania informacji o szczegółach tego wydarzenia.

„Ale to nie znaczy, że Kodeks nie wszedł w życie, ponieważ to dokument międzynarodowy, który ma swój porządek wejścia w życie – powinnny go ratyfikować wszystkie strony”, - powiedział dyrektor działu ustawodawstwa celnego i praktyki prawnej Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej Dmitrij Niekrasow. – Bardziej realnym terminem wejścia w życie Kodeksu Celnego EaWG jest 1 stycznia 2018 roku”.

***

Informacja. EaWG – międzynarodowy integracyjny związek gospodarczy, który powstał na bazie Unii Celnej i Współnej przestrzeni ekonomicznej i funkcjonuje od 1 stycznia 2015 roku. Obecnie do EaWG należą Rosja, Armenia, Białoruś, Kazachstan i Kirgistan.

Źródła: rzd-partner.ru, sputnik.by, провэд.рф

Zostań
klientem
Закрыть окно
Aby rozwiązać Twoje problemy logistyczne, wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą
Ujawnij kontakty

Imię / Nazwisko *
Nazwa firmy
Stanowisko
Kraj
Email *
Telefon kontaktowy *
Komentarz
Wyrażam zgodę na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych. *
CAPTCHA
* - Wymagane pola