Gospodarka europejska wykazuje oznaki ożywienia

Według wstępnych majowych danych Hamburg Commercial Bank (HCOB) i S&P Global, aktywność biznesowa w Europie dostosowała się do wysokich stawek i dzięki stopniowemu ożywieniu popytu wewnętrznego i zewnętrznego wykazuje stałe ożywienie. Złożony indeks PMI krajów strefy euro w maju wzrósł maksymalnie do 52,3 pkt w skali roku (wartości powyżej 50 pkt oznaczają rozszerzenie aktywności gospodarczej, poniżej — jej spadek).

Główny wkład do indeksu złożonego w maju, podobnie jak w poprzednich miesiącach, wniósł sektor usług. Wyraźnie poprawił się jednak także wskaźnik przemysłowy: PMI w przemyśle, pozostając w strefie ujemnej, wyniósł 47,4 pkt po 45,7 pkt w kwietniu – to maksimum od 15 miesięcy.

Aktywność biznesowa w największej gospodarce Europy, Niemczech, wzrosła w maju drugi miesiąc z rzędu: złożony wskaźnik PMI wyniósł 52,2 pkt po 50,6 pkt w kwietniu. Wskaźnik usług osiągnął najwyższy poziom od 11 miesięcy i wyniósł 53,9 pkt. Indeks PMI dla przemysłu wzrósł w maju do 45,4 pkt z 42,5 pkt w kwietniu.

Według HCOB i S&P, europejskie firmy w maju patrzyły z większym optymizmem na przyszłość swojej aktywności gospodarczej.