Według najnowszego badania Reutersa „A generational shift in sourcing” ostatnie zakłócenia w łańcuchu dostaw doprowadziły do globalnej tendencji do zaopatrywania się i przenoszenia produkcji "bliżej domu".
Z raportu wynika, że 67% globalnych detalistów i firm produkcyjnych zmieniło w ostatnich latach lokalizację swoich dostawców materiałów i komponentów, a 58% twierdzi, że dalsze posunięcia w tym kierunku są dla nich priorytetem.
37% badanych producentów planuje przenieść swoją produkcję z Azji. Ważne jest tylko, aby nowe kraje, w których mają być zlokalizowane zakłady produkcyjne, zapewniały wykwalifikowaną siłę roboczą, stabilne środowisko polityczne i dobrą infrastrukturę. Najchętniej wybierane kierunki globalne to Indie, Wietnam, Niemcy i Polska.
Badane firmy europejskie podają Niemcy i Polskę jako najbardziej atrakcyjne źródła zaopatrzenia, lub lokalizacje dla fabryk przeniesionych z dalekiej Azji. Na te kraje powołało się odpowiednio 23,3% i 19,4% respondentów. Jedna czwarta respondentów zamierza przenieść produkcję do krajów będących rynkiem końcowym.
Podobne wnioski płyną z badań firmy doradczej BCI Global. Z ich badań wynika, że 62% firm europejskich i amerykańskich przeniosłoby część swojej produkcji do innego kraju, ale tylko jedna piąta firm chciałaby całkowicie przenieść swoje azjatyckie zakłady.
Źródło: trans.info