Z Chin do Europy fracht morski trwa średnio 3 miesiące

94 dni - to średni czas przewozu ładunków drogą morską z Chin do Europy. Przed pandemią było to mniej niż 60 dni.

Według danych Flexport, średni czas tranzytu przesyłek drogą morską z Chin do Europy wzrósł o ponad miesiąc w porównaniu z okresem sprzed pandemii COVID-19. W ostatnich miesiącach sytuacja uległa poprawie, wiosną tego roku czas transportu wynosił nawet 120 dni.

Od kwietnia sytuacja się stabilizuje i zdaniem analityków możliwe jest, że jeszcze przed szczytem sezonu dostaw świąteczno-noworocznych zmniejszy się z obecnych trzech miesięcy, do nieco ponad dwóch.

Światowe indeksy wskazują, że taryfy przewozowe spadają od wielu miesięcy. Jednak nie jest to trwałym trendem, ponieważ sytuacja na światowych rynkach często się zmienia, a lista problemów jest długa. Operatorzy wciąż mają do czynienia z nieprzestrzeganiem harmonogramów zawinięć do portów. Jako główną przyczynę tak niskiej niezawodności harmonogramu najczęściej podaje się zakłócenia globalnego łańcucha dostaw spowodowane pandemią COVD-19.

Kolejnym problemem są trudności z dostępnością statków, oraz zatory w portach europejskich (Gdańsk/Gdynia, Hamburg, Rotterdam, Antwerpia). Do tego dochodzą strajki w portach.

Harmonogram rejsów z Dalekiego Wschodu do Europy został również poważnie zakłócony przez ponad dwumiesięczną kwarantannę w Szanghaju, siedzibie największego portu na świecie.

Źródło: trans.info